۱۰ تا از بهترین ویژگی فدورا ۳۶ که آن را به یک نسخه قدرتمند تبدیل می کند

LinkedIn
Facebook
WhatsApp
Telegram
Twitter
Email
Print

اگر در مورد نسخه فدورا ۳۶ هیجان زده هستید، در اینجا خلاصه ای سریع از ۱۰ ویژگی برتر فدورا ۳۶ وجود دارد که باید قبل از امتحان آن ها را بررسی کنید.

بهترین ویژگی های فدورا ۳۶

۱- گنوم ۴۲ به عنوان دسکتاپ پیش فرض ایستگاه کاری

مهم ترین ویژگی فدورا ۳۶، استفاده از گنوم ۴۲ است که کاملاً جدید است که به صورت پیش فرض با نسخه Workstation فدورا ارائه می شود. نسخه Workstation فدورا، برخلاف اوبونتو، نسخه اصلی گنوم ۴۲ را بدون هیچ گونه سفارشی سازی دریافت می کنید. از این رو برای تجربه گنوم ۴۲ وانیلی، فدورا ۳۶ بهترین انتخاب برای شماست.

در مرحله اول، GNOME 42 GTK4 مدرن و libadwaita مبتنی بر شل و برنامه های کاربردی بومی را به ارمغان می آورد. اکثر برنامه‌های بومی گنوم قبلاً به GTK4 منتقل شده‌اند و با اجزای رابط کاربری جدید از نظر ظاهری منطبق شده اند. شما باید تفاوت را در هر گوشه و کنار دسکتاپ متوجه شوید.

نه تنها این، این نسخه از گنوم گزینه و سبک تاریک و روشن را در بخش ظاهر معرفی می کند. برنامه های بومی نیز به طور خودکار با سبک های روشن و تاریک سازگار می شوند. علاوه بر این، کاغذ دیواری نیز می تواند بر اساس سبک تغییر کند و می توانید نسخه های تیره و روشن کاغذ دیواری را ایجاد کنید.

علاوه بر این، گنوم ۴۲ یک ویرایشگر متن جدید، یک ابزار جدید اسکرین شات و … را ارائه می دهد.

۲- کرنل لینوکس ۵.۱۷

علاوه بر آن، فدورا ۳۶ آخرین هسته اصلی لینوکس ۵.۱۷ را نیز به ارمغان می‌آورد که از همه GPU، CPU و سایر پیشرفت‌های مدرن پشتیبانی می‌کند. به‌روزرسانی‌های این هسته شامل پشتیبانی از دما برای دستگاه‌های خانواده Zen AMD، یک باگ قدیمی فلاپی دیسک، تعداد انگشت شماری پشتیبانی از ARM/SoC و بهبود عملکرد در همه زیرسیستم‌ها است.

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید پوشش کامل Linux Kernel 5.17 ما را بخوانید.

۳- Wayland به طور پیش فرض برای درایورهای اختصاصی NVIDIA

شاید تاثیرگذارترین تغییر در این نسخه، تصمیم فدورا برای تبدیل Wayland به عنوان جلسه پیش فرض با درایور اختصاصی NVIDIA باشد. اگر به خاطر داشته باشید، Wayland از زمان فدورا ۲۲ سرور پیش‌فرض بود، اما زمانی که درایور اختصاصی NVIDIA در حال استفاده است، پیش‌فرض نشده بود و اکنون این تغییر انجام شده است. بنابراین، هنگام به روز رسانی یا نصب یک سیستم NVIDIA، نوع جلسه را قبل از ورود بررسی کنید.

۴- به روز رسانی های Systemd Messages

به غیر از تغییرات بالا، پیام های systemd با یک تغییر کوچک اما تاثیرگذار در نحوه ثبت پیام ها در این نسخه مشخص تر شده اند. در فدورا ۳۶، پیام های systemd نام واحد را با نام معمولی نشان می دهد. به عنوان مثال، اگر “مدیر شبکه” را نشان دهد، اکنون “NetworkManager.service” و نام را نشان می دهد. این به رفع اشکال برخی از مشکلات در سیستمی که نیاز به پیمایش هزاران پیام دارد کمک می کند.

۵- تغییرات در فونت سیستم

علاوه بر تغییرات بالا، نوع فونت پیش‌فرض از فونت‌های DejaVu به Noto Font تغییر می‌کند. این تجربه بهتر و رندر متن ثابت را در سراسر دسکتاپ فراهم می کند. بنابراین، بسته های google-noto-sans* به طور پیش فرض برای جایگزینی dejavu* نصب می شوند.

۶- Updated Spins

این همه تغییرات نیست، طعم‌ها یا اسپین‌های رسمی فدورا نیز با نسخه‌های پایدار خود به‌روزرسانی می‌شوند. همه محیط‌های دسک‌تاپ در یک سال نسخه‌های اصلی را دریافت نمی‌کنند، اما همیشه آخرین نسخه‌های رفع اشکال را با فدورا دریافت می‌کنید.

در اینجا خلاصه ای سریع از نسخه رسمی Fedora Spin در این نسخه آورده شده است.

 • Fedora KDE با KDE Plasma 5.24
 • فدورا با Xfce 4.16
 • فدورا با LXQt 1.1
 • Fedora MATE-Compiz با MATE 1.24

۴- به‌روز رسانی های ابزار ها

بسیاری از کاربران فدورا توسعه دهندگانی هستند که از آن برای کارهای شخصی یا حرفه ای خود استفاده می کنند. برای برنامه نویسان یا توسعه دهندگان، زنجیره ابزار مهم است. زیرا فدورا دارای آخرین کامپایلرها، پایگاه های داده و سایر بسته های وابسته است. در اینجا یک لیست سریع از بسته ها و برنامه ها آمده است:

 • PHP 8.1
 • Ruby on Rails 7.0
 • OpenJDK 17
 • Django 4.0
 • gcc 12
 • glibc 2.35
 • Golang 1.18
 • OpenSSL 3.0
 • Ruby 3.1
 • Ansible 5
 • Firefox 100
 • LibreOffice 7.3

۸- Single User as Admin

اکثر نصب های ایستگاه کاری فدورا از انواع تک کاربره نسبت به کاربران اشتراکی یا سازمانی هستند. از این رو، فدورا ۳۶ در حین نصب با این نسخه، یک کاربر را به طور پیش فرض به عنوان سرپرست می کند. نصب کننده Anaconda گزینه admin را به طور پیش فرض تنظیم می کند.

۹- ساختار RPM

پایگاه داده بسته RPM داخلی در سیستم فدورا قبلا در زیر /var قرار داشت. با این نسخه، به دایرکتوری usr / می رود. دلیل اصلی سازگاری با سایر توزیع های مبتنی بر RPM مانند سیستم های openSUSE و Fedora rpm-ostree (Kinoite، Silverblue و غیره) است.

۱۰- پیکربندی NetworkManager

در نهایت، این نسخه پشتیبانی از فایل پیکربندی قدیمی NetworkManager (فایل های ifcfg) را حذف می کند. این یک مورد کلاسیک از فدورا است که در اتخاذ روش‌های جدید پیشگام است و روش‌های قدیمی‌تر انجام کارها را رد می‌کند. NetworkManager طی سال‌ها تکامل یافته و اکنون از فایل‌های پیکربندی ساده‌تر به نام فایل‌های کلیدی استفاده می‌کند. از این رو، دیگر نیازی به پشتیبانی از فایل های قدیمی ifcfg به دلایل سازگاری نیست. برای جزئیات بیشتر در مورد این تغییر، از این مقاله عالی از مجله فدورا دیدن کنید.

یادداشت های پایانی
علاوه بر تغییرات فوق، این نسخه تغییرات زیادی در عملکرد خود و رفع اشکالات ارائه می دهد که می توانید در اینجا بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.